Puncovné značky

Značky identifikačné, rýdzostné, zodpovedné a výrobné

Puncom či puncovou značkou sa rozumie obrázkový symbol, ktorý je garanciou rýdzosti. Označuje druh drahého kovu, z ktorého je šperk vyrobený. Jedinou inštitúciou v Českej republike, ktorá je oprávnená označovať tovar puncovými značkami, je Puncový úrad.

Naša spoločnosť Lillian Vassago s.r.o., IČO: 02676133, je registrovaná na Puncovom úrade Slovenskej republiky. Všetok náš tovar je teda označený našou identifikačnou značkou a štátnym puncom podľa platného puncového Zákona 5 zákona NR SR č.93/2013 Z.z. Identifikačná značka je vizuálnym odrazom nášho záväzku na výrobu šperkov z pravých drahých kovov.

Ak si chcete overiť registráciu našej značky, kamenných obchodov a e-shopu, môžete tak urobiť na nižšie uvedených odkazoch:


 

Rýdzosť šperkov

Tovar, ktorý Vám ponúkame na našom zlatníckom e-shope, či predajni, je v týchto rýdzostiach:

Zlato

  • Rýdzosť 585/1000 (teda v 1000 gramoch zliatiny je obsiahnutých 585 gramov rýdzeho zlata) – 14 karátov.
    Rýdzosť 750/1000 (teda v 1000 gramoch zliatiny je obsiahnutých 750 gramov rýdzeho zlata) – 18 karátov.

Striebro

  • Rýdzosť 925/1000 (teda v 1000 gramoch zliatiny je obsiahnutých 925 gramov čistého striebra). U tejto zliatiny sa môžete občas stretnúť s pojmom „sterlingové striebro“, avšak jedná sa stále o tú istú zliatinu.

Na priloženom obrázku môžete zhliadnuť puncy patriace k vyššie popísaným rýdzostiam. Práve také môžete nájsť na našich šperkoch.

slovenske_puncove_znacky_a_znamienka_820puncovní úřad-1

 


 

Ďalšie značky a ich význam

Najpodstatnejšou a tiež zo zákona povinnou značkou na šperku je punc, ktorý garantuje správnu rýdzosť kovu. Na našom tovare sa ale môžete stretnúť aj s ďalšími symbolmi. Ktoré sú to? Jedná sa o rýdzovú značku, zodpovednú značku a výrobnú značku.

Je to pre Vás mätúce? Nezľaknite sa, tajomstvo všetkých symbolov Vám objasníme v tomto článku. Veríme, že práve transparentnosť vám pomôže lepšie porozumieť kvalite našich výrobkov!

Ryzostná značka

Rýdzostná značka umiestnená na šperku má podobu trojmiestneho číselného kódu a slúži na rýchlu identifikáciu druhu kovu a jeho rýdzosti.

  • Pri zlatých šperkoch sa najčastejšie stretnete s kódom 585 či 585/1000, ktorý označuje 14 karátové zlato.
  • Pri 18 karátovom zlate sa používa kód 750/1000.
  • Na našich strieborných šperkoch sa môžete stretnúť s číselným označením 925/1000.

Samotnou rýdzosťou sa potom označuje množstvo čistého drahého kovu v zliatine.

 

odpovednostniznacka_LLVZodpovednostná značka

Zodpovednostná značka Vám napovie, že bol šperk dovezený iného štátu, kde bol aj vyrobený, avšak zodpovednosť preberá spoločnosť, ktorá ho predáva. Zodpovednostnú značku môže obchodníkovi udeliť jedine Puncový úrad SR, na ktorého stránkach je tiež dohľadateľná.

Keďže predávame iba taký tovar, za ktorý sa môžeme zaručiť, stretnete sa na našich šperkoch aj s touto značkou. Graficky ju znázorňuje šesťuholník, v ktorom sú umiestnené písmená LLV.

 

 

vyrobniznacka_LLV

Výrobná značka

Výrobná značka funguje ako unikátny podpis výrobcu šperku. Ide o najčastejší druh identifikačnej značky, jedinečné označenie registrovanej spoločnosti či zlatníka, ktoré im pridelil Puncový úrad.

Keďže sme pre Vás rozšírili naše služby a vyrábame aj unikátne šperky na zákazku podľa Vašich prianí, môžete sa na svojom šperku stretnúť práve s týmto označením. Graficky u nás výrobnú značku znázorňuje ovál, v ktorom sú umiestnené veľké písmená LLV – iniciály našej firmy.

 


 

Viac informácií o puncových značkách si môžete prečítať na našom blogu: TU!

 

Máte ďalšie otázky ohľadom puncovania šperkov? Neváhajte nás kontaktovať, a to prostredníctvom telefónu, emailu alebo chatu na našom webe. Radi Vám zodpovieme všetky Vaše otázky.

eshop@lillianvassago.sk 
+421 911 490 710
 (jsme Vám k dispozici od pondělí do pátku 9–16 hodin)