Zákazková výroba šperkov

Hľadáte jedinečný šperk, ktorý bude odrazom vašej osobnosti? Alebo chcete urobiť radosť niekomu blízkemu a obdarovať ho klenotom, ktorého význam budete poznať len vy dvaja? Sme tu, aby sme Vám pomohli premeniť tieto sny na skutočnosť.

Zákazková výroba je charakteristická tým, že šperky nevznikajú na páse, ale sú vyrábané s ohromnou láskou a starostlivosťou našimi zručnými zlatníkmi. Každý kúsok je vytvorený presne podľa Vašich prianí, čo z neho robí originál, ktorý nenájdete nikde inde na svete. Líšia sa tým od ponuky šperkov dostupných na našom webe, vyrábaných strojovo.

A ako vlastne vyzerá proces zákazkovej výroby šperkov? Spoločne s Vami prejdeme všetkých päť krokov, od prvého nápadu až po realizáciu. Vaše predstavy sa stanú skutočnosťou a my sa postaráme o to, aby bol výsledok úplne dokonalý.

Celý proces, od zahájenia výroby až po odovzdanie šperku do Vašich rúk, trvá 2 až 6 týždňov. Po celú dobu s Vami budeme v kontakte.

A ako taký proces prebieha?
 1. Kontaktujte nás 
 2. Hrubé návrhy a možnosti výroby
 3. Konzultácia hotového návrhu
 4. Výroba šperku
 5. Odovzdanie


1. krok: kontaktujte nás

V prvom kroku je potrebné nás kontaktovať. Ak máte už nápad, skvelé! Stačí nám napísať alebo zavolať a my Vám radi pomôžeme premeniť Váš nápad na skutočnosť. Ak zatiaľ tápete, nevadí, sme tu, aby sme Vám pomohli myšlienku rozviesť a dotiahnuť do konca.

Počas našej komunikácie sa budeme pýtať na rôzne detaily, na základe ktorých bude šperk vznikať. Napríklad pre koho je určený, z akého materiálu by mal byť, aký motív alebo druh kameňa Vás zaujal. Môžete nám oznámiť aj približnú veľkosť šperku alebo pridať nákres či fotografiu, ktorá by priblížila Vašu predstavu. Dôležitý je aj váš rozpočet.

Je dôležité si uvedomiť, že šperky vyrobené na zákazku majú vyššie náklady ako tie, ktoré nájdete na našom webe, pretože každý kúsok je ručne vytvorený špeciálne pre Vás. Odmenou Vám však bude originálny šperk, ktorý bude úplne unikátny, robený priamo na mieru.

A ako sa s nami môžete spojiť? Záleží na vás, ktorý spôsob komunikácie vám najviac vyhovuje. Môžete nás kontaktovať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom chatu. Sme tu pre Vás na všetkých frontoch:

 KONTAKTY 

 

2. krok: hrubé návrhy a možnosti výrobystrom_skica

Ďalším krokom bude pripraviť pre Vás hrubé návrhy šperku a predstaviť možnosti výroby. Navrhneme Vám, v akom vizuálnom štýle by mohol byť šperk prevedený (to bude záležať na Vašom osobnom vkuse či vkuse obdarovávaného), navrhneme technológiu výroby, povrchové úpravy, použitie kameňov atď.

Ďalej Vám oznámime približnú hmotnosť šperku s tým, že pri šperkoch na zákazku je obvyklá tolerancia v rozmedzí 15-20%. Rovnako Vám predstavíme predpokladanú cenu a odhadovaný termín dokončenia.

Aby sme mohli pokračovať, dohodneme sa na uhradení zálohy. Táto záloha nám pomôže zabezpečiť výrobu Vášho šperku. Vaša spokojnosť je pre nás prioritou a budeme robiť všetko pre to, aby sme Vám poskytli šperk, ktorý naplní Vaše očakávania.

 

3. krok: konzultácia hotového návrhu

V tretej fáze už pre Vás budeme mať hotový jeden alebo viac návrhov Vášho šperku. Počas spoločnej konzultácie ich prejdeme a vyberieme finálne riešenie.

Toto stretnutie je možné realizovať cez e-mail, chat, telefón, alebo osobne – radi Vás privítame v našom showroome naHaštalskej ulici. Voľba je len na vás!

nahled_strom1_1       nahled_strom2

4. krok: výroba šperku

Po tejto konzultácii odovzdáme Váš vybraný návrh našim zručným zlatníkom, ktorí budú mať na starosť výrobu šperku.

 

5. krok: odovzdanie

Prichádza najobľúbenejšia časť celého procesu. Vami navrhnutý šperk je pripravený na odovzdanie! Máte možnosť vybrať si, či si ho necháte poslať, alebo ho radšej osobne prevezmete v našom showroome na Haštalskej ulici.

Zároveň Vás požiadame o doplatok zvyšnej časti ceny. Týmto spôsobom bude celý proces dokončený a Vy si odnesiete krásny a jedinečný šperk.

 web_strom1web_strom2

 

Čo ponúkame:

U nás si môžete nechať vyrobiť rôzne druhy šperkov. Čo vám môžeme ponúknuť?

 • GRAVÍROVANIE rôznych druhov šperkov: PRÍVESKY, NÁRAMKY, PRSTENE – našu ponuku nájdete v sekcii šperky vhodné nagravír (*link) – je možné doplniť aj KAMEŇOM.
 • FIREMNÉ, ŠKOLSKÉ A REPREZENTAČNÉ ŠPERKY: napríklad manžetové gombíky s logom firmy, kravatové spony, absolventské prstene a iné šperky.
 • KLASICKÁ ZÁKAZKOVÁ VÝROBA: prívesky, prstene, náramky a ďalšie šperky podľa Vášho výberu.
 • SNUBNÉ A ZÁSNUBNÉ PRSTENY s Vaším príbehom: tu sa môže premietnuť Vaše zoznámenie, obľúbené miesto, koníček, film, skrátka všetko, čo má pre Vás význam. Dať info na sk
 • MIMORIADNE LUXUSNÉ ŠPERKY: naši zlatníci pre Vás radi vytvoria jedinečné luxusné šperky, ktoré budú úplne zodpovedať Vašim predstavám.

 

Možnosti výroby

Materiály, z ktorých šperky vyrábame

 • Zlato: rýdzosť 585/1000 – žlté, ružové, biele. Používame naše zlato, nie zákazníkove.
 • Striebro: rýdzosť 925/1000.
 • Platina a iné kovy: na dotaz.

Obvyklé techniky na vznik šperku

 • Klasická montáž: zostavenie šperku z jednotlivých, ručne vyrobených komponentov.
 • Liaty šperk: najprv sa vyrobí voskový model. Ten sa následne zaleje do sadrovej formy, v peci sa vosk vypáli a do vzniknutej dutiny sa vleje roztavený drahý kov.
 • Tepanie: na tmelovom podklade sa pomocou čakanu tvarujú jednotlivé diely šperku, ktoré sa potom ďalšími cestami upravujú.

Základné povrchové úpravy

 • Lesk: vyleštený povrch.
 • Mat: môže mať rôzne štruktúry, napríklad povrch pieskovaný, šmirgľovaný, tepaný atď.
 • Gravírovanie alebo rytie: je možné ho uskutočniť ručne alebo pomocou lasera. Na tento účel ponúkame celú škálu predpripravených šperkov – doštičky, prstene atď (*link) – na ktoré si môžete nechať vyryť motív podľa Vášho priania. Napríklad dátum narodenia, meno, ale aj odtlačok prsta, detskú kresbu, siluetu obľúbenej rasy psa atď.
 • Smalt: vyplnenie plôšky farebným povrchom.
 • Galvanické pokovanie: najčastejšie sa vykonáva pokovanie ródiom na striebro (pre jeho farebnú stálosť a väčší lesk) a na biele zlato (z dôvodu belšieho odtieňa kovu), možno ale pokovať aj striebro povrchom ružového alebo žltého zlata.

Kamene, ktorými môžeme Váš šperk obohatiť - z našich zdrojov môžeme použiť prírodné aj syntetické kamene rôznych farebností:

 • Prírodné kamene: všetko od čírych diamantov po farebné zafíry, smaragdy, rubíny, granáty, perly atď.
 • Syntetické kamene: vyberať môžete od najobľúbenejších zirkónov až po syntetické rubíny, zafíry, smaragdy a iné.

Môžete však dodať aj vlastné kamene, z ktorých pre Vás radi vyrobíme jedinečný šperk.

 

S akými pojmami sa počas výroby môžete stretnúť?  

Aby sme Vám uľahčili orientáciu na našom webe, prinášame zoznam často používaných pojmov, s ktorými sa môžete stretnúť ako na e-shope, tak pri našich konzultáciách ohľadom zákazkovej výroby.

 • Spájkovanie: metóda spájania jednotlivých komponentov šperku pomocou spájky s nižšou teplotou topenia, než má samotný letovaný drahý kov.
 • Žíhanie: prvotná tepelná úprava materiálu slúžiaca pre lepšiu tvárnosť a spracovateľnosť.
 • Obruby na kamene: spôsob uchytenia kameňa k šperku pomocou ohraničujúceho pásika kovu, ktorý kameň tesne lemuje a drží na svojom mieste.
 • Krapne: štýl uchytenia kameňa pomocou jednotlivých oddelených plieškov, ktoré na kameň tesne doliehajú.
 • Milgrif: kontúrovanie vysadených rámov na kamene pomocou jemných zrniek.
 • Brizúra (nemecká aj anglická): detský typ zapínania. Jedná sa o šetrný háčik, ktorý sa zapína v prednej časti náušnice.
 • Patent (klasický záves): najobľúbenejší typ zapínania na slovenskom trhu. Jedná sa o klapku, ktorá sa zapína v zadnej časti náušnice po prevlečení háčika uchom.
 • Štyft: komponent náušnice v tvare tyčinky, na ktorú sa nasunie motýlik a tým sa šperk zafixuje na uchu.
 • Šína: hlavná obrúčka prsteňa.
 • Kontra uško: závesné uško, ktoré slúži na prevlečenie retiazky.
 • Pancier, anker, valis, lambada: základné vzory retiazok.
 • Hlavička: dutá kovová trubička. V šperkoch má mnoho využití. Môže byť napríklad súčasťou zapínania, môžu z nej byť vyrobené obruby pre kamene, ale aj samotné očká retiazky (tým sa stáva ľahšie a cenovo dostupnejšie).
 • Zámoček: typ záveru, ktorý sa používa pri silnejších článkových náramkoch alebo náhrdelníkoch

 

Tak už máte nápady na originálny šperk alebo sa chcete ešte na niečo spýtať? Ozvite sa nám.

Váš tým Lillian Vassago